O nas
Jednostka podpisała i realizowała wiele umów o współpracy. Pierwsza oficjalna umowa została podpisana 22 czerwca 2007 roku z Zespołem Szkół Mechaniczno – Elektrycznych, w której powstały w późniejszym okresie klasy mundurowe pod patronatem naszego stowarzyszenia. Następnie ze Związkiem Piłsudczyków, Wojskową Komendą Uzupełnień w Częstochowie, Zespołem Szkół nr 3 w Kłobucku, w której również działają klasy mundurowe pod dowództwem i patronatem naszej Jednostki Strzeleckiej.
W latach 2006-2015 Jednostka organizowała wiele szkoleń zarówno na szczeblu regionalnym jak i ogólnokrajowym, między innymi zawody strzeleckie, kursy pierwszej pomocy, kursy wspinaczkowe , warsztaty TCCC, warsztaty CQB/ MOUT, kursy i obozy survivalowe/SERE, gry terenowe „Marsz Prawdy” i wiele innych. Ponadto brała udział w wielu projektach z ramienia innych organizacji pozarządowych oraz w świętach i uroczystościach organizowanych przez miasto Częstochowa.
29. listopada 2009 r. Komenda Główna Związku Strzeleckiego „STRZELEC” Organizacji Społeczno – Wychowawczej, przy wykorzystaniu bazy szkoleniowej Akademii Obrony Narodowej i przy wsparciu jej kadry naukowej, zorganizowała pierwsze szkolenie dla plutonu ON (obrony terytorialnej).
„(…) Inicjatorem czynnego wdrożenia w życie pilotażowego programu tworzenia struktur ON jest wyznaczony na dowódcę Plutonu Operacyjnego Obrony Narodowej – chor. ZS Bartłomiej Górniak, dowódca Jednostki Strzeleckiej 2028 Częstochowa, Szef Wydziału Informacji i Promocji Komendy Głównej i członek władz naczelnych Związku – Naczelnej Rady Strzeleckiej (…)”
Czytaj więcej: http://zs.mil.pl/inne/strzelec-a-obrona-terytorialna/
„Nie wytrzymały wały w Częstochowie”
W maju 2010 roku przerwane zostały wały przeciwpowodziowe na Warcie w Częstochowie. Powódź dotknęła cztery dzielnice miasta a pod wodą znalazły się dziesiątki domów. Konieczna była ewakuacja setek mieszkańców. Jednostka Strzelecka 2028 w Częstochowie była jedną z tych organizacji, które szybko i skutecznie zareagowały na zaistniałą sytuację. W miarę swoich możliwości zorganizowała punkty z czysta wodą do picia, żywnością, pomagała w zabezpieczeniu mienia, które nie zostało jeszcze zalane oraz usuwała już powstałe szkody, które wyrządziła powódź.
„A jeśli komu droga otwarta do nieba – Tym co służą Ojczyźnie” Jan Kochanowski
11 listopada 2010 roku Jednostka Strzelecka została wyróżniona przez władze miasta Częstochowy prestiżową nagrodą „Tym co służą MIASTU I OJCZYŹNIE”. Uroczystość wręczenia odbyła się podczas gali w dniu święta niepodległości, w teatrze im. Adama Mickiewicza.
W dniu 18 grudnia w 2010 roku w Radomsku pod pomnikiem upamiętniającym Konspiracyjne Wojsko Polskie Jednostka Strzelecka przyjęła na swojego patrona Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, twórcę i dowódcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
„(..)My, ostatni Żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Wyrażamy zgodę na objęcie patronatem naszego dowódcy Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” i jego żołnierzy wymienionej JS 2028(..)”
– podpisał Przewodniczący zarządu głównego ogólnokrajowego związku byłych żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego kpt. Ryszard Zielonka
„(..)Ja, Stanisław Sojczyński wyrażam zgodę na objęcie patronatu mojego ojca Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” (…)”
– podpisał Stanisław Sojczyński, syn
Czytaj więcej: http://jswarszyc.pl/o-nas/patron/
Pisali o nas:
„Jednym z najważniejszych zadań Związku jest kreowanie jego oblicza ideowego jako społeczności ludzi służących dobru wspólnemu – Państwu Polskiemu, pojmowanemu zgodnie z myślą Komendanta Piłsudskiego, jako dobrowolne zrzeszenie wolnych i równych wobec praw i obowiązków obywateli, mogących porządkować swoje życie społeczne dla zapewnienia osobistego prawidłowego rozwoju w warunkach ładu i gotowości do obrony zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa Państwa.
Członkowie częstochowskiej Jednostki Strzeleckiej biorą czynny udział w życiu społecznym naszego miasta poprzez popularyzowanie tradycji czynu niepodległościowego i problematyki obronności Państwa, uczestnicząc we wszystkich ważniejszych uroczystościach państwowych i wydarzeniach rocznicowych, prowadząc prelekcje i zajęcia z młodzieżą w szkołach, ale również wspomagając służby mundurowe we wszystkich akcjach na rzecz społeczności lokalnej. Byli między innymi wśród tych, którzy nieśli pomoc powodzianom podczas tegorocznej powodzi.”
Dziś wielu naszych wychowanków pełni służbę w Wojsku Polskim, między innymi w JWK, 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, 18. Batalionie Desantowo Szturmowym, 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym. Wielu pracuje także w innych formacjach mundurowych takich jak Policja, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Straż Pożarna czy Pogotowie Ratunkowe.
W 2016 roku Jednostka Strzelecka 2028 im Gen. Bryg. Stanisława „WARSZYCA” Sojczyńskiego została przekształcona w samodzielną Jednostkę Strzelecka „WARSZYC” im. Gen. Bryg. Stanisława Sojczyńskiego. Choć zmieniła się nazwa to cele i ideały towarzyszące nam w codziennej pracy pozostają wciąż takie same.